Kedy vzťahu pomôže mať dieťa a kedy to vzťah zničí

V čase, keď to vo vzťahu začína byť ťažké, mnoho párov vidí práve mať dieťa ako spôsob, ako znova oživiť iskru. Môže dieťa naozaj zachrániť tvoj vzťah alebo sa stane pravý opak – úplne ho to zničí?
Ľudia si často idealizujú predstavu mať novorodený uzlíček šťastia a veria, že táto rozkošná malá bytosť má schopnosť zachrániť nefunkčný alebo takmer neexistujúci vzťah.

Na jednej strane, dieťa je rozkošné, miluje ťa bezpodmienečne a skutočne povýši tvoju životnú skúsenosť, na druhej strane, musíš si uvedomiť, že čo na vás čaká, ako na budúcich rodičov, je nekonečné etapy únavy, špinavé plienky, plač a rôzne nálady členov vašej rodiny. Novorodenec môže aj z prípravy jednoduchej večere urobiť extrémne náročnú úlohu.

Či už vás novorodenec zblíži alebo rozdelí, všetko závisí na komunikácii, čo sa koná dlho pred tým, než sa dieťa narodí. Čo je úplne najdôležitejšie pre dvoch ľudí, aby obaja súhlasili s tým, že chcú mať spolu dieťa.

Desať dôležitých pravidiel pre šťastné manželstvo s dieťaťom:

1. Urobte z rozhodnutia mať dieťa rodinné rozhodnutie

Pre partnerov je dôležité byť vyrovnaný a súhlasiť s touto myšlienkou. Ak to tak je, dieťa môže pár zblížiť, ak komunikujú efektívne, z priestoru rešpektu a bezpodmienečnej lásky. Ak toto rozhodnutie pricháda len od jedného z rodičov a druhý sa sa cíti byť pod tlakom toho, aby vyhovel, je veľmi pravdepodobné, že sa partneri potom rozdelia.

2. Majte realistické očakávania

Otvorene hovorte o starostlivosti o dieťa s ostatnými rodičmi. Ak plánujete byť rodičmi prvýkrát, pozorujte deti vo vašom okolí a strávte s nimi čas, aby ste o niečo viac pochopili, čo bude stredobodom vášho života ďalších pár rokov. Samozrejme, každý rodič a každé dieťa je iné, avšak, bez ohľadu na to, koľko času stráviš s inými deťmi, tvoj rodinný život bude pre teba stále jedno veľké prekvapenie za druhým.

3. Komunikujte, komunikujte, komunikujte

Je dôležité vedieť, aké sú predstavy oboch rodičov. Ak otec očakáva, že mama sa postará o všetko okolo dieťaťa a mama očakáva, že sa s otcom si starostlivosť rozdelia 50/50, problém môže byť na svete. Buď otvorená a úprimná o svojich potrebách a očakávaniach a spolu si vytvorte realistický plán.

 

4. Neočakávaj, že ti bude partner čítať myšlienky

Buď úprimná, keď hovoríš svojmu partnerovi o svojich potrebách, inak sa vytvorí “dusná” atmosféra preto, že sa bude cítiť vinný, lebo od neho očakávaš, že pochopí, čo chceš. Nešetri s chválou. Zdieľaj svoje pocity a vytvor taký priestor, aby si v ňom mohla byť s partnerom rovnocenná.Táto forma vzťahu má žiarivú perspektívu pretrvať celý život.

5. Počúvaj aktívne

Svojho partnera počúvaj do hĺbky, keď k tebe príde s problémom. Počúvaj a nepokúšaj sa hneď vyriešiť problém “po svojom”. Je dôležité počúvať svojho partnera tak, že budeš počúvať, čo sa ti naozaj snaží povedať. Takto bude tvoj partner cítiť podporu, že bol vypočutý a rešpektovaný. Napríklad: Muž príde domov z práce a jeho žena sa sťažuje, že dieťa celý deň plakalo. Nechce počuť radu o tom, čo by mala robiť, aby bolo pokojné, ona len hľadá pochopenie v tomto zložitom období, ktorým prechádza. Chce byť oceňovaná.

6.Umožnite jeden druhému odpočinok a spánok, kedykoľvek je to možné

Ak nemáš dieťa – môže sa to zdať zvláštne, ale po narodení bábätka to pochopíš a budeš si to vážiť. Prvé mesiace s bábätkom sú zvyčajne veľmi časovo náročné a budeš mať len minimálne množstvo spánku. Pre rodičov je teda veľmi dôležité, aby si pomáhali a vytvorili si nejakým spôsobom plán spánku tak, aby si obaja oddýchli. Nie je žiadne zaručené pravidlo, ktoré tu funguje. Každý pár si potrebuje nájsť svoj vlastný systém.

 

7. Venuj si pozornosť

Ak chceš, aby tvoj vzťah fungoval, najprv potrebuješ, aby to fungovalo v tvojom vnútri. Pre teba to znamená vytvoriť si čas na kávu s priateľmi, ísť nakupovať alebo relaxovať v kozmetike; pre tvojho partnera to môže byť pivo alebo golf s jeho kolegami, umožnite si z času na čas robiť tieto veci. Pre tvoje mentálne zdravie je dôležité robiť aj veci, ktoré nám robia radosť, veci, ktoré nám pomôžu zabudbnúť na každodenné úlohy. Prediskutujte svoje plány dopredu, takže sa budeš môcť zosúladiť so svojím partnerom.

8. Trávte spolu čas

Tvoj vzťah by mal byť prioritou číslo 1. Je nemožné, aby to fungovalo bez toho, aby ste jeden druhému venovali pozornosť. Je dôležité “udržať ten oheň”. Nemôžeš len očakávať, že počas 10 rokov bude všetko OK. Intímna chvíľka (nielen v sexuálnom zmysle) je pre vzťah dôležitá, nielen v tomto bode, ale aj počas rokov, ktoré prídu a je to takisto skvelé pre vaše deti, aby videli, že majú šťastných, milujúcich a láskyplných rodičov.

 

9. Všimni si novú perspektívu

Pozri sa na svojho partnera ako na rodiča. Mnoho ľudí hovorí, že keď vidia niekoho iného v tejto úlohe, znova sa doňho zaľúbia. Vidieť mamu kojiť dieťa alebo otca so svojím dieťaťom na rukách sú všetko silné momenty. Uži si ich!

10. Pracujte ako tím

Vždy si pamätaj, že ste jeden tým. Váš spoločný cieľ by mal byť podpora, podanie pomocnej ruky a dôvera. Nie je zdravé neustále len niečo očakávať – je dôležité takisto dávať. Áno, dobrý vzťah zahŕňa veľa dávania a obetovania, ale páry v dlhodobých vzťahoch vám povedia, že to za to stojí!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.