Bol ti neverný – Čo sa z toho môžeš naučiť?

 

Byť podvedený bolí. Či sa to stane raz alebo opakovane, cítiť intímnu zradu a nevyhnutnú stratu dôvery vo vzťahu je zničujúce. Bolesť a nedôvera, ktorú cítiš, môže pretrvávať cez spomienku na tvoj vzťah a pravdepodobne aj v budúcich vzťahoch. Avšak, nemusí to ovládať tvoj život. Keď sa prenesieš cez zradu tvojho partnera, aj minulosť, môžeš sa naučiť veľa o sebe a čo je naozaj dôležité v tvojom živote, či už sa rozhodneš zostať alebo ukončiť svoj terajší vzťah.

 

V prvom rade chcem jednu vec ujasniť: Ty nie si príčinou nevery. Nie je tu nič, čo si urobila (alebo neurobila), čo spôsobilo, že tvoj partner porušil hranice vášho vzťahu. Ak bol nespokojný s tebou alebo so vzťahom, z nejakého dôvodu, reálneho alebo vymysleného, mal aj iné možnosti ako neveru – tou najdôležitejšou z nich by bolo porozprávať sa s tebou, možno s pomocou vzťahového poradcu, o jeho pocitoch a ako by ste mohli obaja zlepšiť váš vzťah. To, že si tvoj partner zvolil neveru, nie je tvoja chyba. Bodka!

Teraz možné vysvetlenie: Prosím vedz, že nie každý partner, ktorý ťa zradí, sa bude zhodovať so všetkými (alebo možno žiadnymi) týmito bodmi. Ale niektorí budú. Takisto, ak si sa v miulosti zblížila s mužom, ktorý ťa nakoniec zradil, čítaj ďalej.

1. Opakuješ tie isté vzorce?

Ak si niekedy povedala “Už sa nikdy nebudem stretávať s niekým ako bol on” alebo sa len ocitneš v podobnej situácii znova a znova, pravdepodobne si vyberáš nesprávnych mužov. Tento typ vzorca pramení z traumy z detstva – zanedbávanie, zneužívanie, nejednotná výchova – čo učí zložité životné lekcie o dôvere a intímnej náklonnosti, tieto lekcie si si preniesla do dospelosti. Bežné problémy v detstve, ktoré vedú k “zlým výberom” vrátane vzorca nevery rodičov alebo opustenia rodiny zo strany rodičov (či už fyzicky alebo emocionálne, čo sa vyskytne s alkoholizmom a inými formami závislosti). Toto ťa učí náklonnosti k ľuďom, ktorí sa buď nemôžu alebo nechcú úplne viazať. Takže si ako dospelá vyberáš partnerov, ktorí ťa pravdepodobne v nejakom zmysle podvedú alebo opustia. Ak ti to znie povedome, koučing alebo terapia môžu začať riešiť traumu, ktorá ťa podkopáva a tiež ti pomôže pochopiť, čo skutočne potrebuješ a chceš ako dospelá. Toto môže obratom viesť k zdravšej romantickej náklonnosti, ktorá ťa bude posúvať vpred.

2. Mýliš si sexuálnu intenzitu s romantickou intimitou?

Najzdravšie a najkrajšie romantické vzťahy sú rovnako (ak nie viac) o blízkej spolupatričnosti, ako aj o vášnivom sexe. Avšak, niektorí ľudia si myslia, že chcú a/alebo potrebujú žiarivú fyzickú príťažlivosť viac, ako intímne emocionálne spojenie. Kvôli tomu môžu skončiť s partnerom, ktorý ich fyzicky priťahuje, ale s ktorým majú len málo spoločného. Takže, možno je tvoj partner skvelý rečník, ktorého ti závidia tvoji kamaráti a dokonca aj tvoja mama, ale musíš sa opýtať: “Zaujíma sa o to, kto som, ako osoba? Máme podobné hodnoty, presvedčenia a zábavné zážitky? Majú ho moji kamaráti a rodina radi? Alebo len cítim, že sme plne prepojení pri sexe?” Ak nie si ochotná povedať svojmu partnerovi o svojich snoch alebo trápnych momentoch, takmer určite máte vo vzťahu nedostatok úprimnej emocionálnej intimity a prepojenia. Nakoniec to pôjde kvôli tomu zle, či už ide o neveru alebo proste vzdaľovanie sa od seba, pomaly sa stávaš nešťastnou. Sexuálna príťažlivosť je dôležitá – dokonca nevyhnutná, do určitej miery– ale nakoniec zoslabne v každom vzťahu. Fyzická príťažlivosť je magnet, ktorý nás spojí, nie lepidlo, ktoré nás spolu udrží.

 

3. Potrebuje tvoja sebaúcta nakopnúť?

Tí, ktorí si nie sú istí svojím vzhľadom, alebo na sebe vidia iné nedostatky, sa niekedy usadia s prvým partnerom, ktorý sa zdá, že má záujem, dokonca s takým, ktorý môže byť emocionálne nedostupný a ktorý môže znižovať ich už aj tak nízku sebaúctu, vďaka čomu sa bude cítiť silnejší a dôležitejší. Ak ti to znie povedome, potom môže byť dobrý čas na to, aby si dala vzťahu pauzu, namiesto toho investovala do priateľstiev, ktoré ťa podporia a skúseností, ktoré ti pomôžu zosilnieť, možno sa pridať do ženských podporných skupín alebo ísť na terapiu, aby si pracovala na svojej sebaúcte. Keď pochopíš, že si naozaj nádherná a úžasná, pochopíš aj to, že niekde je naozaj skvelý partner, ktorý ťa môže milovať a zbožňovať presne takú, aká si.

4. “Stratila si seba” vo svojich vzťahoch?

Veľa ľudí má sklon “stratiť samých seba” v ich roli milenca a partnera, najmä, keď zamilovanosť rastie. Prestanú volať kamarátom, a zrušia pravidelné spoločenské stretnutia, prestanú chodiť von s kolegami a sústredia sa takmer iba na svojho partnera. Je to prirodzené a všetci to robíme, v nejakej miere, ale môže to zájsť veľmi ďaleko. Vzťahy by mali tvoj život obohacovať, nie ho nahrádzať. Keď si vo vzťahu, stále potrebuješ byť sama sebou, so svojimi vlastnými záujmami, túžbami, hodnotami a aktivitami. Takže, keď to budeš myslieť s novým vzťahom vážne, nemusíš (a nemala by si) počúvať len hudbu, ktorá sa páči tomu druhému, pridávať na sociálne sociálne siete len fotky, kde ste spolu, atď. Ak je všetko o tom druhom a vašom vzťahu, začneš sa cítiť ako v pasci a príliš zviazaná, a keď sa to stane, nastanú vo vzťahu problémy.

 

5. Bojíš sa byť sama?

Niekedy sa dostaneme do vzťahu s nesprávnymi osobami jednoducho preto, že nechceme byť sami. Po nejakom čase to spôsobí konflikt vo vzťahu a zvyčajné problémy, niekedy vrátane nevery. Ak máš sklon vstúpiť do nového vzťahu pred tým, než budeš mať vôbec čas spracovať koniec predošlého vzťahu, možno je tá pravá chvíľa stráviť nejaký plnohodnotný čas ako slobodná osoba, spoznávať sa, učiť sa spoliehať na významnú podporu svojich priateľov a zisťovať, čo chceš a nechceš vo svojich vzťahoch posúvať vpred. Môže sa ti to zdať desivé, najmä ak sa bojíš, že budeš navždy sama. Sľubujem ti, že to, že si sebavedomie a sebadôveru vyvinieš ako samostatná slobodná osoba, ťa urobí veľmi atraktívnou pre všetky typy naozaj skvelých potencionálnych partnerov, ktorý ťa chcú milovať presne takú aká si. Slobodná teraz neznamená slobodná navždy.

6. Pohnúť sa dopredu

Znova, najdôležitejšia vec, ktorú by si mala vedieť po tom, čo budeš podvedená je, že to nie je tvoja vina. Nič, čo si urobila alebo neurobila nespôsobilo to, že ťa partner podviedol. Je v poriadku sa nahnevať a mať iné silné pocity; vlastne, je normálne, že sú tvoje emócie rozhádzané, takže by si sa tým nemala trápiť. Namiesto toho sa porozprávaj s tvojimi kamarátmi a/alebo koučom o tejto úplne prirodzenej reakcii na hlbokú emocionálnu traumu, ktorú si zažila.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.