Ako joga šetrí tvoj čas?

V poslednej dobe bolo toho v médiách veľa o rôznych benefitoch, ktoré pramenia z jogy. Hovoria o tom, že pomáha zmierňovať stres a ešte pomáha budovať flexibilitu, silu a vytrvalosť. Áno, možno vás to zaujalo, ale neviete si predstaviť pridať ešte ďalšiu aktivitu do svojho plného a často hektického plánu dňa.

Ak nemáte toľko spánku, koľko chcete a ak sa často nebudíte s pocitom sviežosti, posledná vec, ktorú pravdepodobne potrebujete, je pridávať si ešte niečo ďalšie na svoje plecia.

Ale možno je tu uhol pohľadu, z ktorého ste sa na to ešte nepozreli: 30 minútová každodenná joga môže skrátiť čas spánku, ktorý potrebujete každú noc, až o dvakrát toľko času, ktorý si strávila pri jej vykonávaní.

Nie je v tom žiadna mágia: Stres a trauma úžasne pôsobia na štruktúry mäkkého tkaniva tvojho tela. Ony spôsobujú ich sťahy.

Kontrakcie mäkkého svalstva sú prirodzená cesta ako vás ochrániť. Akonáhle je tvoje telo v nadmernom strese (čo je samo o sebe forma traumy), príroda sa snaží obmedziť tvoje aktivity, aby si nešla a nezhoršila svoj stav. Inými slovami, keď si traumatizovaná, oblasti tvojho tela stuhnú.

Ale počkaj. Je toho viac! Vedela si si, že ak si zažila viac než dosť zranení, tvoje telo je tuhšie s každou ďalšou “traumou”. Stres a zranenia bokom, vedela si, že normálne starnutie spôsobuje strnulosť tvojho tela? Potom spoj stres a traumu…a stuhnutosť sa zosiľňuje.

Trauma teda nemusí byť fyzická. Vedela si, že emocionálny stres takisto spôsobuje napätie tvojho tela, najmä v oblasti a okolo oblastí predošlých zranení?

Ako roky idú, oba, fyzický aj emocionálny stres produkujú rovnaké dôsledky kontrakcií; a v takom prípade sa vytvára na tvojom tele dvojitá pohroma.

Po prvé, keď sa sťahuje mäkké tkanivo, tvoja obehová sústava v tele nemôže adekvátne rozvádzať živiny a kyslík. Čím viac sa tkanivo sťahuje, tým viac sú prídavné zdroje nevyhnutné, okrem toho, čo tvoje telo bežne potrebuje.

Po druhé, pretože pre náhradu za zníženie živín, spôsobenú kontrakciami mäkkého tkaniva, sa tvoje telo automaticky upraví tým, že všetko ostatné pracuje viac. To vedie k zvýšenej vnímavosti k chorobe a zvýšenej únave.

Aj bez predošlých a súčasných zranení je pochopiteľné, že čím staršia a menej ohybná budeš, tým viac bude tvoje telo unavené do konca tvojich dní. Nemôžeš sa čudovať, že potrebuješ viac spánku, než máš, a prečo sa často budíš a cítiš sa unavená.

Primerané cvičenie jogy pomáha redukovať stuhnutosť mäkkých tkanív, pretože sa zlepšuje celková cirkulácia. Ako sa cirkulácia zlepšuje, tvoje telo viac nevyžaduje rovnaké množstvo spánku, ktorý bol potrebný, aby sa pokúsil zmierniť nedostatok zásob, spôsobených kontrakciami mäkkého tkaniva. Preto, keď tvoje telo vyžaduje nižšiu produkciu energie, aby ťa prenieslo cez deň, potrebuješ menej spánku a budeš sa zobúdzať s oveľa osviežujúcejším pocitom.

Leave a Reply

Your email address will not be published.