9 krokov ako prekonať strach z lietania

Nedávno som stretla dámu, ktorá ku mne prišla v pondelok a opýtala sa ma, či sa dá niečo urobiť s tým, že v piatok pravdepodobne letí do Londýna a má z toho veľký strach. V skutočnosti, cíti sa, že umiera a nikto jej nerozumie.

Mnohí z nás trpia rôznymi fóbiami a pre nás sú naše strachy skutočné a nezáleží na tom, koľko nám ostatní hovoria, že by sme sa mali upokojiť a že “je veľmi nepravdepodobné, že lietadlo spadne”. My sa proste cítime, že nám nerozumejú a sme ešte viac nervózny. Čo nás tiež znervózňuje je pocit, že sme bezmocný a nemáme to pod kontrolou.

Verím, že strach z lietania pramení z hlboko zakoreneného strachu, ktorý sme cítili už ako deti, čo si možno už ani nepamätáme. Preto, keď pracujem s mojimi klientmi, idem do hĺbky a prijmem ich do programu, ktorý nielen odstráni ich strach z lietania, ale oslobodí ich od mnohých iných, každodenných, strachov v živote, o ktorých ani netušia, že ich prežívajú a môže to mať na nich naozaj veľký dopad.

Ak vieš o niekom, kto trpí strachom alebo úzkosťou, prosím daj im vedieť, že som tu pre nich a môžeme sa porozprávať a uľahčiť im život a pošli im tento e-mail alebo si pokojne zarezervuj svoj termín TU.

ZAREZERVUJ SI TERAZ
Teraz, na začiatok, tu je pár tipov, ktoré môžu pomôcť prežiť let:

1. Zbav sa spúšťačov, ktoré ťa štartujú

Príď na to, čo ťa desí a skúmaj, čo spúšťa tvoju úzkostnú reakciu. Tvojím cieľom je rozpoznať konkrétne spúšťače a potom zvládnuť svoj strach, keď je úroveň úzkosti nízka. Zisťovanie, čo ťa štartuje to uľahčuje vypnúť.

2. Nastúp do lietadla s dostatkom informácií

Úzkosti sa darí vďaka ignorácii a žije z “čo ak?” katastrofických myšlienok. No akonáhle máš dostatok informácií, tvoje “čo ak?” myšlienky sú limitované faktami. Buď oboznámená s faktami. Síce neodstránia tvoju úzkosť, ale pomôžu ti ju dostať pod kontrolu.

3. Predvídaj svoju úzkosť

Predbežná úzkosť je to, čo zažívame, keď očakávame strach. Je to často najsilnejšia úzkosť, ktorú zažijete počas svojho letu, ale nie je to presná predpoveď toho, ako sa budete cítiť počas letu. Je často oveľa horšia, než ako to naozaj zažívate.

4. Oddeľ strach od nebezpečenstva

Je to často ťažké oddeliť úzkosť od nebezpečenstva, pretože tvoje telo reaguje úplne rovnakým spôsobom na obe. Uisti sa, že označuješ svoje strachy ako úzkosť. Hovor si, že úzkosť robí tvoje strašidelné myšlienky viac skutočnými a spomeň si, že pocit úzkosti neznamená, že si v nebezpečenstve. Si v bezpečí dokonca aj vtedy, keď máž silný pocit úzkosti.

5. Uznaj, že zdravý rozum nedáva žiaden zmysel

Časť A: Úzkosť klame zdravý rozum.
Úzkosť sa ťa bude snažiť oklamať, aby si si myslela, že si v nebezpečenstve, aj keď si v úplnom bezpečí. Tvoje vnútorné pocity ti v týchto prípadoch vždy povedia, aby si sa tomu vyhla, ale ak budeš nasledovať tieto pocity, vždy budeš tvoju úzkosť len zintenzívňovať.

Časť B: Úzkosť môžeš prekabátiť
Pravidlom je, robiť opak toho, čo ti hovoria úzkostné pocity. Bojuj s tým, čo ti úzkosť hovorí, aby si robila, ale ber do úvahy nepohodlie, ktoré úzkosť prináša.

6. Zjemni veci, ktoré sa vyskytnú počas letu

Aby si si poradila s úzkosťou aj pri turbolenciách, zisti si viac o lietadlách a ako sú navrhnuté, aby zvládli turbolencie. Sústreď sa na to, aby si zvládala úzkosť namiesto toho, aby si sa sústredila na to, kedy turbolencia skončí alebo ako všelijako to môže dopadnúť. Pripomeň si, že si v bezpečí.

7. Povedz blízkym spolucestujúcim, ako ti môžu pomôcť

Ostatní cestujúci potrebujú vedieť, čoho sa bojíš spolu s tým, čo ti najviac pomôže poradiť si s úzkosťou počas letu. Tvojou úlohou je byť úprimný o svojich spúšťačoch a poprosiť špeciálne o to, čo si myslíš, že je najviac užitočné.

8. Váž si každý let

Vystavenie sa tomu je aktívna prísada na prekonanie tvojej fóbie. Každý let ti poskytuje možnosť, aby bol ten ďalší jednoduchší. Tvojím cieľom je prestaviť svoj mozog, aby bol menej citlivý na spúšťače, ktoré to štartujú.

9. Sústreď sa na to, čo ťa čaká na druhej strane

Napíš si a zdieľaj s ľuďmi okolo teba, na aký zážitok sa tešíš, na niečo, čo uvidíš, na človeka, ktorého stretneš a úžasné fotky, ktoré urobíš počas prázdnin. Sústreď sa na okamih, keď vyjdeš z lietadla a budeš na seba hrdá!

Leave a Reply

Your email address will not be published.