Umenie “nechať to ísť”

My všeti musíme z času na čas nechať niečo ísť. Či je to domáce zvieratko, kamarát, priateľ alebo len absolvovaná stredná škola. Stále ukončujeme kapitoly po poradí, aby sme mohli začať nové kapitoly.

Ťažké časy a skúsenosti môžu trochu uľahčiť nechať to za sebou a pohnúť sa dopredu, úplne to nechať ísť a dovoliť sám sebe vyliečiť sa a pozrieť sa na budúcnosť s optimizmom a vzrušením, no vykonať to môže byť zložité. Naša tendencia môže byť zameraná na to, čo “bývalo” a môže sa idealisticky držať minulosti, akoby sme tam mali všeko, čo sme kedy chceli.

Problém však je, že to nakoniec spôsobuje viac utrpenia. Nepodporuje to v raste a nepomáha pohnúť sa vpred. Musíme sa naučiť, ako nájsť rovnováhu medzi smútením, ktoré potrebujeme, a zameraním sa na to, kde sme teraz a čo chceme mať, čo sme pred tým nemohli. Tu sú štyri cesty, ktoré ti pomôžu zvládnuť umenie “nechať to ísť”:

1.) Vzdaj úctu

Môžeme to robiť mnohými spôsobmi, podľa svojich osobných preferencií.

Môžeš si o tomto napísať do denníka tvoje myšlienky a pocity. Ak sa snažíš nechať ísť osobu (či už kvôli rozchodu alebo smrti tej osoby) môžeš jej napísať list, v ktorom s ňou budeš zdieľať všetky veci, ktoré si vážiš vo vzťahu a potom ho môžete aj poslať alebo si ho nechať pre seba. Ak osoba alebo zvieratko zomrelo, môžeš z toho urobiť malý rituál tým, že necháš list na mieste, ktoré ti ho pripomína.

Ak nie si veľmi na písanie, môžeš tiež vytvoriť fotoalbum alebo kreatívny zápnisník, aby si si pomohla pokračovať v uchovávaní týchto spomienok. Toto môže byť pekná cesta na “usporiadanie častí minulosti” do jednej aktivity.

2.) Plač, keď to potrebuješ

Vedz, že je v poriadku smútiť. Ak sa ťažká myšlienka objaví počas nakupovania, pusti ju von. Ak sa to stane v sprche, pusti to von. Nesnaž sa to zadržať ani sa nenúť plakať, lebo si myslíš, že by si mala. Len to nechaj prirodzene plynúť.

Vaše telo a duša vie, kedy potrebuje smútiť…ver, že to príde, keď to bude potrebné. A neboj sa to dať von, keď to príde, tak či tak je to “spoločensky prijateľné”. Sústreď sa na to, čo potrebuješ, tak či tak sa budú kvôli tomu “ostatní ľudia cítiť nepríjemne”. Staraj sa o seba – buď v tomto svojou emocionálnou vyživujúcou matkou.

3.) Sústreď sa na to, čo potrebuješ – nie na to, čo si iní myslia, že “potrebuješ”

Nenúť sa ísť na bowling len preto, že ti niekto povedal, že to potrebuješ. Nepočúvaj čo si ostatní “myslia, že potrebuješ”, ale radšej počúvaj, čo VIEŠ, že potrebuješ.

Ak cítiš, že potrebuješ noc s pozeraním filmov, či už sama alebo s blízkym priateľom, potom to urob. Ak sa cítiš na to, ísť von a byť vo veľkej skupine, urob to. Nerob to však iba preto, že ti niekto iný povedal, že by si mala. Urob to preto, lebo naozaj cítiš, že to práve teraz potrebuješ, nie preto, že to povedal niekto iný.

Bolo povedané, že ak cítiš, že ťa ostatní tlačia do toho, aby si niečo robila alebo ak v tebe vyvolávajú pocit “obete” viac, ako ti dávajú podporu, ktorú potrebuješ, potom im slušne povedz, aby sa stiahli. Pamätaj si, že je v poriadku povedať niečo ako “Viem, že sa mi snažíš pomôcť, pretože ti na mne záleží, ale ja naozaj teraz namiesto toho potrebujem _________.”

4.) Sústreď sa na to, čo získavaš

Keď sa jedny dvete zatvoria, iné sa otvoria. Či je to koniec vzťahu, práce alebo nešťastná strata niekoho, kto ti bol blízky, vždy sa otvoria iné dvere. Sústreď sa na príležitosti, ktoré máš.

Opýtaj sa sama seba: Čo viem pre seba vytvoriť v mojich vzťahoch a kariére? Kam sa môžem posunúť? Čo môžem robiť, čo som predtým nerobila? Sústreď sa na príležitosti. Snívaj vo veľkom. Začni si písať zoznam želaní alebo si vytvor tabuľu vízií a začni si robiť plány, aby sa to stalo skutočnosťou.

Nakoniec, pamätaj, že zajtra je ďalší deň. Život je cesta a aj keď jeden deň bude pre teba zložitý, vedz, že s každým novým dňom prichádza príležitosť na úplne novú skúsenosť. Začni každý nový deň čerstvá a pozeraj dopredu na všetky tie nové príležitosti.

Pamätaj si: Či už je to koniec vzťahu alebo strata niekoho blízkeho, je šanca, že vždy bude malá časť hlboko v tvojej duši, ktorá bude vždy smútiť, pretože ti budú chýbať. Je to v poriadku! Dôležité je, nesústrediť sa na to tak veľmi, že ťa to stiahne dole.

Dopraj si priestor na plač, keď to na teba príde, pusti to všetko von, ale potom sa znova sústreď na prítomnosť a vytváranie života svojich snov. Po tom, čo to dáš zo seba von, rob niečo, čo máš rada – tancuj, hraj, choď si zabehať, vyrob niečo, píš…..jednoducho, užívaj si život!

Čo dnes potrebuješ, aby si si pomohla “nechať ísť” niečo, čo si stratila alebo niečo, čo skončilo?

Leave a Reply

Your email address will not be published.