Zimná depresia a ako si poradiť s temnotou

Ako si užiješ, nielen prežiješ, dlhé zimy a získaš maximum z každého momentu?

Poznáš ten pocit – Vianoce sú už preč, minuli sme všetky naše peniaze, zdá sa, že príchod jari je ešte ďaleko a vonku je stále tááák pochmúrne…

Tu je pár praktických tipov, ktoré môžu všetko zmeniť:

Zostaň aktívna

Výskumy ukázali, že hodinová prechádzka každý deň, v strede dňa, môže pomôcť ako ľahká liečba na zvládnutie zimnej depresie.

Dostaň sa von

Ísť von za denného svetla, najviac ako je to možné, najmä okolo obeda a v slnečnejšie dni. Vo vnútri, doma, vyberaj jasné farby, ktoré odrazia svetlo zvonka a seď blízko okien, kedykoľvek môžeš.

Udržuj sa v teple

Keď ti je zima, si viac deprimovaná. Takisto sa ukázalo, že keď zostaneš v teple, zimná depresia sa môže zredukovať na polovicu.

V teple sa udržuj teplými nápojmi a teplým jedlom. Teplo sa obliekaj a obúvaj a snaž sa udržať teplotu doma medzi 18°C a 21°C (alebo 64F a 70F).

Jedz zdravo

Zdravá výživa môže pozdvihnúť tvoju náladu, dať ti viac energie a zabrániť ti v tom, aby si prikladala zime väčšiu váhu. Vyváž svoju túžbu po uhľohydrátoch, ako sú cestoviny a zemiaky, s množstvom čerstvého ovocia a zeleniny.

Pozeraj sa na svetlo

Pre niektorých ľudí je svetelná terapia efektívna na sezónne depresie. Jeden spôsob, ako robiť terapiu svetlom doma v zime, je sedieť pred svetelným panelom alebo SAD lampou viac ako dve hodiny denne.

Svetelné panely vyžarujú veľmi jasné svetlo, minimálne 10-krát silnejšie ako obyčajné osvetlenie v domácnosti alebo kancelárii.

Niektorí ľudia používajú simulátor svitania (svetlo na nočnom stolíku, napojené na budík, ktoré napodobňuje východ slnka a budí ťa postupne) a rovnako ako svetelný panel môže priniesť dobrý účinok

Nájdi si nový koníček

Udržuj svoju myseľ aktívnu pomocou nových záujmov, ktoré by mohli odvrátiť symptómy SAD. Môže to byť čokoľvek, ako napríklad hranie bridžu, spievanie, pletenie, prihlásenie sa do fitka, joga, písanie denníka alebo písanie blogu. Dôležitá vec je, že máš niečo, na čo sa môžeš tešiť a sústrediť.

Navštív svojich priateľov a rodinu

Ukázalo sa, že socializácia je dobrá pre duševné zdravie a pomáha odvrátiť zimnú depresiu. Snaž sa udržiavať kontakt s ľuďmi, na ktorých ti záleží, a prijmi akékoľvek pozvanie na spoločenskú udalosť, aj keď pôjdeš len na malú chvíľu.

Vyrozprávaj sa z toho

Netráp sa v tichu s pocitom samoty… Liečenie rozprávaním, takisto ako koučing, poradenstvo, psychoterapia alebo kognitívno-behaviorálna terapia (KBT), môže pomôcť zvládnuť symptómy.

Pridaj sa do podpornej skupiny

Zváž pripojenie sa k podpornej skupine, ktorá s tebou rezonuje. Zdieľať svoje skúsenosti s ostatnými, ktorí vedia aké to je mať SAD, je veľmi liečivé a môže ti pomôcť tvoje symptómy lepšie zvládnuť.

Nakoniec, pripomeňme si, že zima je taká dôležitá, ako aj ostatné ročné obdobia a presne tak ako v prírode, aj nám to dáva možnosť oddýchnuť si, zrkadliť, omladnúť a pripraviť sa na jar, ktorá príde. Takže si zapáľ sviečky a uži si tie srdečné rozhovory s priateľmi pri krbe alebo si napusti horúcu vaňu s bublinkami.

Znova sa na seba napoj a skús ešte niečo nové, aby si videla, ako sa pri tom cítiš vo vnútri.

Všetci sme tu len na chvíľu – poďme získať maximum z každého momentu❣

Leave a Reply

Your email address will not be published.