5 jazykov lásky

Ako vznikol deň svätého Valentína?

Vzdelaný človek Valentín je opradený množstvom legiend a jedna z nich hovorí o jeho uväznení, ktoré spôsobilo to, že liečil kresťanských väzňov, iná hovorí o tom, že ho obvinili za požehnanie manželstva mladého kresťanského páru napriek tomu, že to bolo zakázané Caesarom, kvôli ktorému bol svätý Valentín popravený 14. februára 269.

Takže aký je odkaz od svätého Valentína a ako by sme mohli preložiť slovo “láska” v našom každodennom živote v modernom svete?

Jeden z mojich najväčších objavov pred 15 rokmi bolo to, keď som zistila, že všetci máme rôzne jazyky lásky a každý uprednostňuje iný prejav tohto nádherného citu.

Slová uistenia

Povzbudivé slová, uznanie, pochválenie a poďakovanie, takisto aj to, keď ťa niekto prosí o odpustenie. Niektorí ľudia majú silný pocit, že si ich nevážiš alebo ich nemáš rada, ak to s nimi nezdieľaš cez slová. Takisto radi hovoria “ľúbim ťa”. Je to ich primárny jazyk lásky a teda to tak aj radi vracajú späť rovnakým spôsobom, akým sa sami cítia milovaní.

Pozornosť

Tento je o našom čase strávenom spolu. Či už je to výlet, kino, večera alebo si niekto nájde čas plne počúvať a vnímať tvoje pocity. Je to znakom, že si duchovne spojená s tým druhým. Pre ľudí, ktorí uprednostňujú tento jazyk lásky, to znamená viac, ako drahé darčeky alebo slová uistenia. Jednoduchý rozhovor ich môže nabiť neobyčajnou energiou a uistiť ich o tvojej láske k nim.

Darčeky

Darček je niečo hmatateľné – symbol, ktorým vyjadrujeme: “Myslela som na teba”, “Ľúbim ťa”. Darček sám o sebe nie je dôležitý, je to vyjadrenie emócií, ktoré cez darček prinášame. Je to symbol našej lásky a pre niektorých ľudí primárny jazyk lásky. Môže to byť čokoľvek, vrátane niečoho jednoduchého, čo sama vyrobíš.

Služby

Týmto jazykom lásky nemyslíme otročenie, manipuláciu alebo úžitok z niekoho. Je to činnosť, ktorú robíme, pretože nás baví. Pre mnohých z nás je najväčšie potešenie práve možnosť dávať. Ak niekomu pomôžeš s ich povinnosťami, umytím riadu alebo čímkoľvek iným, čo im uľahčí život a sú ti vďační po zvyšok týždňa, je možné, že práve toto je ich primárny jazyk lásky.

Fyzický kontakt

Dotyky sú tiež jedným z primárnych jazykov lásky. Ak je toto tvoj primárny jazyk, budeš niekto, kto je otvorený a miluje/túži po objatí. Fyzické prejavovanie lásky, zahŕňajúce aj sexuálnu intimitu, bude hovoriť “ľúbim ťa” hlasnejšie ako samotné slová. Ak sa prestaneme dotýkať partnera, pre ktorého je tento jazyk primárny, on/ona sa bude cítiť izolovaný/á a začne mať o vzťahu voči nej/nemu pochybnosti. Ak je toto primárny jazyk tvojho priateľa, priateľské poklepanie po ramene alebo objatie urobí zázraky! Vyskúšaš to?

Je dôležité uznať a brať do úvahy naše rozdiely, hovoriť o nich a ukázať lásku svojmu partnerovi spôsobom, akým to on/ona pochopí a rovnako porozumie tomuto odkazu a zároveň aj slobodné vyjadrovanie a rozprávanie o tvojich preferenciách a tešiť sa z toho, že sme vypočutí a prijať to.

Aký jazyk lásky uprednostňuješ ty a čo myslíš, aký uprednostňuje tvoj partner?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.